Jakie buty są przeznaczone do biegania w terenie?

Bieganie, to bez wątpienia jedna z najbardziej podstawowych aktywności fizycznych. Bieganie nie jest trudne i też nie potrzeba do niego kosztownych sprzętów, dlatego też nie ma się co dziwić, że obecnie coraz więcej osób decyduje się na to, aby biegać regularnie. Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym elementem wyposażenia biegacza są buty. Jeżeli zależy nam na tym, aby biegać w terenie, to obowiązkowo trzeba zakupić odpowiednie buty do biegania w terenie. Jednakże, czym powinniśmy się kierować przy ich wyborze?

Buty do biegania w terenie – jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Zapewne nie każdy wie o tym, że jeżeli wybieramy obuwie do biegania, to powinniśmy wybrać rozmiar nieco większy niż ten, który mamy w standardowych butach do chodzenia. Kiedy biegamy, to w bucie przed palcami powinno być około 0,5 – 1 centymetra luzu. W trakcie biegania nasza stopa pracuje wewnątrz buta, ale również puchnie, przez co zwiększa się jej objętość. Jeżeli palce będą dochodzić podczas biegu do końca buta, to wówczas może dochodzić do nieprzyjemnych obtarć. Przy tym musimy pamiętać o tym, że dany rozmiar u jednego producenta nie musi być taki sam, jak u innego producenta. Czasami może zdarzać się tak, że w jednej firmie dane modele butów będą się od siebie różniły rozmiarem. Zatem, zawsze kiedy kupujemy buty do biegania w terenie, to koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na długość wkładki. 

Bieżnik w butach do biegania w terenie

Bieżniki, jakie znajdują się w butach, mogą się od siebie znacząco różnić, zarówno jeżeli chodzi o kształt, jak również o materiał wykonania. Podstawowy podział obejmuje buty na twarde nawierzchnie, jak również buty przeznaczone do biegania w terenie. W tych pierwszych bieżnik będzie płaski i zrobiony będzie z utwardzonej gumy. Tymczasem, jeżeli chodzi o bieżnik w butach do biegania w terenie, będzie on bardziej agresywny, wspomagający przyczepność w czasie biegania. 

Obuwie trailowe – najlepsze buty do biegania w terenie

Profesjonalne buty, które są przeznaczone do biegania w naprawdę bardzo ciężkich warunkach, noszą nazwę obuwia trailowego. Takie właśnie buty możemy podzielić na dwa rodzaje, w zależności od rodzaju podłoża, do którego są przystosowane. Buty trialowe, które mają miękki bieżnik przystosowane są do biegania po lesie, po terenach pokrytych trawą, czy też po błocie. Tym, co wyróżnia takie właśnie obuwie jest elastyczność oraz głęboki bieżnik, który gwarantuje antypoślizgowość. Drugim rodzajem są buty trailowe z twardym bieżnikiem, które przeznaczone są do biegania po terenach kamienistych, górzystych. 

Redakcja diety-fitness.pl