Wydawać by się mogło, że wystarczy wymienić, iż najzdrowsze warzywa to te, które potrafią nas bardzo dobrze odżywić. Jednak warzywo warzywu nierówne. Nawet gdybyśmy wzięli pod uwagę jeden i ten sam gatunek warzywa, znajdziemy wielką rozbieżność składników odżywczych.
Jakie warzywa można uznać za najzdrowsze?
Jako najzdrowsze jarzyny należy uznać takie, które są uprawiane w sposób ekologiczny. Czyli nie stosuje się do ich zasilania substancji chemicznych. Takie środki są wyprodukowane sztucznie.
Warzywa z najzdrowszych upraw nie wiedzą co to chemia i nawozy sztuczne. Zasilana gleba, w której te warzywa rosną, jest za pomocą zasiania poplonu lub przedplonu.
Oprócz poplonu i przedplonu mamy tutaj również do czynienia z dokarmianiem warzyw za pomocą naturalnych środków. Są to obornik od zdrowych zwierząt i gnojówka z odpowiednich roślin.
Jak wpływa pogoda na jakość warzyw?
Prawidłowe prowadzenie stanu gruntu pod warzywa jest bardzo istotne, jednak niewystarczające. Dzieje się tak wówczas, gdy na jarzyny pada zanieczyszczony deszcz bądź zbyt obfity lub następują długie upały.
Susza, jak i podtopienia obniżają jakość warzyw nawet uprawianych w sposób jak najbardziej ekologiczny. Duży wpływ na pogorszenie klasy warzyw ma również tzw. kwaśny deszcz.
Wielu rolników uprawia warzywa pod folią lub w szklarni. Jest to pewne zabezpieczenie przed zmiennością pogody. W tym wypadku, aby warzywa były najzdrowsze, od początku do końca odpowiada rolnik.
Jak rozpoznać warzywo ekologiczne?
Niestety, nie mamy żadnych urządzeń laboratoryjnych, by przebadać cały skład warzywa, które kupiliśmy. Niemniej możemy sprawdzić ilość niektórych szkodliwych dla nas substancji za pomocą prostych mierników.
Na rynku pojawiło się sporo producentów, którzy postanowili dać nam do dyspozycji testery do żywności. Dzięki nim możemy sprawdzić, ile azotanów dane warzywo przyjęło do swojego miąższu.
Dlaczego akurat azotanów? Azotany to najpopularniejszy skład nawozów sztucznych. Tępią szkodniki i zarazy, które atakują warzywa w ogrodzie. Niestety, są one w podobny sposób trujące także dla ludzi.
Jakie warzywa najczęściej spożywają Polacy?
Kapusta uznana jest za królową polskiej kuchni. To ona potrafi wyżywić całą rodzinę. Zaledwie jedna główka wystarcza na dwa obiady dla rodziny czteroosobowej. Można z niej ugotować zupę, wykorzystać do drugiego dania lub sporządzić z niej pyszny i bardzo zdrowy kiszony sok oraz kiszoną kapustę.
Jeszcze w XX wieku, gdy używano kiszonej kapusty do jedzenia, wyciskano z niej sok bezpośrednio do pomyj. Obecnie jest on głównym napojem u rekonwalescentów i osób ceniących sobie naturalną witaminę C, w którą ten sok obfituje oraz witaminy z grupy B (w tym B12).
Kapusta może być spożywana na surowo. Można także ją smażyć, gotować i dusić, a także kisić. Jest dobra jako główne danie, a także jako dodatek (przystawka obiadowa). Kiszenie kapusty było tradycją w każdym domu.
Przeczytaj więcej na rzeczyznatury.pl