Pierwiastek życia zawarty w pożywieniu – pokarmy bogate w magnez, które warto mieć pod ręką

Magnez należy do jednych z częściej suplementowanych pierwiastków. O jego braki w organizmie nie jest trudno – głównie ze względu na stresujący i pełen pośpiechu tryb życia. Niedobory tego makroelementu mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie – warto więc wystrzegać się nawyków, które ograniczają jego przyswajanie. Jakie pokarmy bogate w magnez warto włączyć do diety?

Za co odpowiada magnez w organizmie? Właściwości oraz skutki niedoboru najpopularniejszego pierwiastka

Popularność magnezu nie wzięła się znikąd. Bierze on udział w wielu procesach organizmu, wpływając na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, hormonalnego, pokarmowego, odpornościowego oraz krwionośnego. Niedobór tego makroelementu może więc zaburzyć ogólną kondycję, objawiając się m.in. problemami z koncentracją i pamięcią, skurczami mięśni, drgającą powieką, bólami oraz zawrotami głowy, ogólnym rozdrażnieniem, a także złą kondycją włosów, skóry i paznokci.

Zobacz także: Witaminy dla wegan – co trzeba suplementować?

Niedobór? Pora zadbać o dietę

Wiele osób jest narażonych na niedobór magnezu. Wpływać na to mogą różne czynniki. Wśród najczęstszych wymienia się brak zbilansowanej diety, nadmierne doświadczanie stresu, przyjmowanie moczopędnych środków, a także wykonywanie pracy fizycznej i umysłowej. Nic dziwnego, że z deficytem tego pierwiastka borykają się zarówno młodsi, jak i starsi. Dobrą wiadomością jest fakt, że łatwo zadbać o właściwy poziom magnezu – warunkiem koniecznym jest zmiana nawyków żywieniowych. Oprócz oczywistych modyfikacji, które warto wprowadzić w życie, by poprawić swoją kondycję (redukcja stresu, wysypianie się, dbanie o regenerację itp.), istotne jest także przyjrzenie się swojej diecie. Pokarmy bogate w magnez to m.in.:

 • kakao,
 • pestki dyni,
 • otręby pszenne,
 • kasza gryczana oraz jęczmienna,
 • migdały,
 • brązowy ryż,
 • ciemne pieczywo,
 • natka pietruszki,
 • szpinak,
 • banan,
 • nasiona słonecznika.
pokarmy bogate w magnez

Produktów zawierających spore dawki magnezu jest wiele. Jak widać, można go znaleźć zarówno w warzywach, pieczywie, jak i kaszach. O dostarczanie odpowiedniej ilości magnezu do organizmu łatwo więc zadbać nawet osobom, które z powodu alergii pokarmowych lub nietolerancji muszą wykluczać niektóre pokarmy z diety.

Suplementacja również się przydaje

Mimo, że zbilansowane posiłki są podstawą dla utrzymania zdrowia, czasem warto wspomagać się także suplementami diety. Choroby przewlekłe, rekonwalescencja, a także okres wzmożonego wysiłku fizycznego i psychicznego oraz stresowe sytuacje są dobrym momentem, by sięgnąć po tabletki z magnezem. Najlepsze efekty daje stosowanie preparatów, które są dobrane przez lekarza po uprzednim zleceniu przez niego badań, określających poziom pierwiastka w organizmie. Produkt wybrany według tych wytycznych pozwala na spersonalizowaną suplementację, dostosowaną do trybu życia oraz stanu zdrowia.

Redakcja diety-fitness.pl