Wzdęcia przyczyny możliwe do wyeliminowania

Wzdęcia bardzo często skłaniają pacjenta do wizyty u lekarza rodzinnego. Czasami jednak trudno przyznać się do tej dolegliwości, ponieważ jest ona powszechnie uznawana za wstydliwą.

Jedzenie w pośpiechu

Chyba każdy człowiek na świecie cierpiał kiedyś na wzdęcia, przy okazji pojawiają się też gazy. Zazwyczaj przyczyn należy szukać w nieprawidłowym odżywianiu się. Często nie chodzi nawet o to co dana osoba zjadła, ale o fakt, że jadła bardzo szybko, przy okazji połykając pęcherzyki powietrza, które spowodowały wzdęcia.

Jedzenie w pośpiechu to bardzo zły nawyk, którego trzeba się pozbyć. W celu zjedzenia posiłku należy usiąść przy stole i uspokoić się, a dopiero potem przystąpić do jedzenia. Należy wolno przeżuwać każdy kęs. Oczywiście dla wielu osób jest to niemożliwe, na przykład dlatego, że przerwa w pracy zwykle trwa 15 minut, a w tym czasie trzeba iść do toalety i jeszcze zjeść drugie śniadanie albo obiad.

Nieodpowiednia dieta

Wzdęcia przyczyny to nieodpowiednia dieta. Dla każdej osoby będzie to znaczyć coś innego. Na pewno jednak można wyróżnić grupę pokarmów wzdymających. Do takich pokarmu należy kalafior, kapusta, a także rośliny strączkowe, fasola i soczewica. Niektóre osoby mogą źle reagować na pszenne, białe pieczywo. Również słodzone napoje gazowane mogą powodować wzdęcia. Trzeba po prostu obserwować swój organizm i zorientować się, jak dane składniki wpływają na pojawianie się wzdęć.

Wzdęcia w domu nie są dużym problemem, chociaż oczywiście powodują dyskomfort. Na pewno jednak wzdęcia są problemy podczas wyjścia z domu, kiedy trzeba przebywać w towarzystwie innych ludzi. Nie można wtedy swobodnie się położyć i na chwilę odpocząć. Warto zatem zrobić wszystko, aby nie dopuszczać do pojawienia się wzdęć.

Jedzenie na spokojnie, wolne przeżuwanie każdego kawałka pożywienia, skupienie się na jedzeniu, to może bardzo pomóc. Trzeba także zrozumieć, jakie konkretnie pokarmy negatywnie wpływają na organizm, powodując bóle brzucha i wzdęcia. U każdego człowieka może to być inna grupa warzyw lub owoców.

Wizyta u lekarza

Czasami w przypadku wzdęć może pomóc wizyta u lekarza rodzinnego i przepisanie leków dostępnych w każdej aptece. Zdarza się jednak, że takie leczenie nie pomaga i trzeba pójść do lekarza specjalisty, gastrologa. Może on zlecić specjalne badanie, gastroskopię, która pomoże postawić właściwą diagnozę. Badanie to nie należy do przyjemnych, ale świetnie pomaga w diagnostyce, dlatego też wielu pacjentów jest zadowolonych, że w końcu zdecydowali się na wizytę i wykonali to badanie.

Redakcja diety-fitness.pl