Każdy pragnie idealnej wagi

Prawidłowa waga wiele daje człowiekowi. Od razu lepiej się czuje, nie jest narażony na niektóre choroby cywilizacyjne, a do tego wie, że odpowiednio dba o swoje ciało. Jednak można w ogóle zastanowić się nad tym, jak obliczyć wagę idealną w swoim przypadku. Jest przecież wiele kalkulatorów, które mogą to wykonać w zaledwie ułamek sekundy, gdy tylko wpisze się tam odpowiednie wartości. Zatem warto to sprawdzić.

Formuła wzrostu -100

Choć każdy człowiek jest inny, to wciąż są podejmowane próby odnalezienia takiego wzoru, który pomógłby obliczyć prawidłową masę ciała dla każdego człowieka. Zależenie od kalkulatora trzeba podać inne dane, kliknąć przycisk „pokaż wynik” i sprawdzić, czy wszystko się zgadza.

Jedną z metod jest formuła, której dziś aktualnie się już nie stosuje. Chodziło w niej o to, że od swojego wzrostu odejmowało się 100 centymetrów, a otrzymany wynik miał ukazywać, ile powinna wynosić waga idealna. Choć czasami może się to zgadzać z innymi wyliczeniami, to nie jest to coś, z czego warto korzystać. Za to pewien lekarz, bazując na tych danych, stworzył dwa wzory. W przypadku kobiet otrzymany wynik trzeba było jeszcze pomnożyć przez 0,85, a w przypadku mężczyzn przez 0,9.

prawidłowa waga kalkulator

Wskaźnik BMI

Najbardziej popularnym kalkulator jest właśnie BMI. Wiele osób chętnie z niego korzysta i uznaje za najbardziej prawidłowe rozwiązanie w kwestii wagi. Prawidłowy wskaźnik BMI powinien wynosić 18,5-24,9. Żeby dowiedzieć się, jaką wagę może mieć człowiek trzeba skorzystać ze wzorów:
– najmniejsza waga = 18,5 x wzrost²
– największa waga = 24,5 x wzrost²
Otrzymany wynik pokazuje wyraźnie, w jakich granicach mieści się prawidłowa waga dla danego człowieka.

Wskaźnik WHR

Innym, trochę mniej popularnym wskaźnikiem jest WHR. Tutaj porównuje się obwód talii do obwodu bioder poprzez podzielenie tych dwóch wartości przez siebie. Pomaga on przede wszystkim określić, jakiego typu figurę ma dana osoba. Im wskaźnik jest mniejszy, tym bardziej ciało człowieka zbliża się do figury określanej mianem gruszki. Im większa, tym bardziej zbliża się do jabłka.
Zakłada się, że najlepiej by było, gdyby wskaźnik WHR wynosił dokładnie 0,7.

Indeks Ponderala

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o ty wskaźniku, który jest stosowany przy osobach dorosłych. Oblicza się go z podobnego wzoru, co wskaźnik BMI. Jednak tutaj podstawia się wartości 10,3 oraz 13,9. Dzięki temu można określić, jakie są granice prawidłowej, idealnej wagi dla danego człowiek przy jego danym wzroście.

Redakcja diety-fitness.pl