Zdrowe odchudzanie – jak skutecznie zrzucać zbędne kilogramy

Wraz z nadejściem wiosny nadchodzi sezon na odchudzanie. Do lata zostało zaledwie kilka miesięcy, a nam marzy się figura, jak z okładki magazynu. Zaczynamy głodówki, wyczerpujące ćwiczenia, tylko po to, żeby zdążył na czas. Tymczasem szybkie odchudzanie, a zdrowe odchudzanie to dwa zupełnie różne światy.

Szybkie odchudzanie oczywiście jest możliwe, pod warunkiem, że nie przeszkadza nam równie szybki efekt jojo. Jeśli zależy nam na trwałych efektach i prawdziwej metamorfozie, musimy uzbroić się z cierpliwość. Zdrowe odchudzanie wymaga czasu, ale kiedy już osiągniemy wymarzony cel, okazuje się, że było warto.

Czym jest zdrowe odchudzanie?

Zdrowe odchudzanie to głęboko przemyślany i opracowany proces, który składa się z wielu etapów, a jego efektem końcowym jest utrata zbędnych kilogramów. Zdrowe odchudzanie powinno być poprzedzone wizytą u lekarza i dietetyka. Dzięki temu będziemy wiedzieć, w jaki sposób możemy zacząć redukcję tkanki tłuszczowej, nie powodując przy tym uszczerbku na zdrowiu. Jeśli chcemy zdrowo schudnąć i nie cierpieć przy tym katuszy, nasz proces odchudzania musi zostać rozłożony w czasie. Żadna dieta-cud ani katorżnicze ćwiczenia nie pomogą, jeśli zależy nam na trwałych efektach.

zdrowe odchudzanie

Zdrowe odchudzanie – dieta i ćwiczenia

Zdrowe odchudzanie polega na stopniowej zmianie swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych i powolnym wprowadzaniu coraz bardziej wymagającej aktywności fizycznej. Zmiana diety z dnia na dzień może skończyć się nie tylko zachwianiem równowagi mineralnej organizmu, ale także napadem wilczego głodu i kompulsywnym objadaniem się, a to z kolei prowadzi do poważnych zaburzeń odżywiania. Jeśli chcemy zdrowo schudnąć i cieszyć się trwałymi efektami swojej metamorfozy, zmiany muszą następować stopniowo i w odpowiednim tempie.

Zobacz także: Zdrowe chipsy – czy to możliwe?

Najczęstsze błędy popełniane podczas odchudzania

Oczekiwanie szybkich rezultatów to największy wróg zdrowego odchudzania. W Internecie i różnego rodzaju czasopismach aż roi się od rzekomo szybkich, lekkich i przyjemnych sposobów na utratę zbędnych kilogramów. Każda osoba, która poważnie podchodzi do procesu odchudzania, zdaje sobie sprawę z tego, że nie istnieje coś takiego jak dieta-cud, dzięki której pozbędziemy się nadmiaru tkanki tłuszczowej w kilka dni. Oczywiście można spróbować takiej diety, ale niemal każdy przekonuje się na własnej skórze, że szybko utracone kilogramy równie szybko powracają. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby o sporej nadwadze, jest podjęcie samodzielnej próby odchudzania. Przy bardzo dużej nadwadze konieczne staje się skonsultowanie swojego problemu z lekarzem oraz dietetykiem. Bardzo często okazuje się, że nadwaga spowodowana jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej, co oznacza, że przed rozpoczęciem procesu odchudzania, wymaga ona uregulowania.

Redakcja diety-fitness.pl