Dieta ryżowa – bez głodu i liczenia kalorii

Schudnij bez liczenia kalorii i bez głodu – to obiecuje dieta ryżowa. Jak działa odchudzanie ryżem i jakie warianty diety są dostępne?

Co to jest dieta ryżowa?

Kiedy coraz popularniejsze są diety niskowęglowodanowe, dieta oparta na ryżu wydaje się dziwnym pomysłem. ​​„Jesz tyle, ile chcesz i nadal tracisz na wadze” brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe.
Dieta ryżowa wiąże się przede wszystkim z całkowitą zmianą codziennego menu. Można ją stosować tylko przez krótki czas, ale rzeczywiście gwarantuje dużą utratę wagi.

Dieta ryżowa występuje w dwóch wersjach. Pierwsza to mniej restrykcyjna, w której oprócz ryżu dopuszcza się również spożywanie ryb, owoców i warzyw, dzięki czemu można uniknąć niedożywienia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.
Drugi wariant to monodieta, w której przez kilka dni z rzędu je się tylko i wyłącznie niesolony gotowany ryż.
Po odstawieniu soli bardzo szybko można stracić kilka kilogramów, ale jest to związane z utratą wody, równie szybko można je uzupełnić. Dlatego polecany jest pierwszy wariant, czyli umiarkowana dieta ryżowa.

Zobacz także: Czy dieta jajeczna to dobry sposób na utratę wagi?

Dieta bez liczenia kalorii

Dzięki diecie ryżowej człowiek nie musi ciągle liczyć kalorii. Jest jednak kilka nakazów i zakazów, które należy wziąć pod uwagę, jeżeli chcemy, aby wyrzeczenia przyniosły efekt.

dieta ryżowa

Co jeść na diecie ryżowej?

Teoretycznie można jeść wszystkie odmiany ryżu – zarówno ryż jaśminowy, ryż do sushi, ryż do risotto i mleczny.
Jednak, aby uniknąć liczenia kalorii na diecie ryżowej i szybko się nasycić, powinno się używać odmian pełnoziarnistych. Pełnoziarnisty ryż basmati i dziki ryż są pyszną alternatywą dla klasycznego ryżu, a także zapewniają uczucie sytości na znacznie dłuższy czas.

Oprócz ryżu można spożywać również ryby i chude mięso (opcjonalnie), owoce i warzywa, przyprawy takie jak curry, cynamon i sproszkowana papryka, zioła, orzechy oraz pić dużo wody i herbaty niesłodzone.
W diecie ryżowej dozwolony jest również pudding ryżowy, który z powodzeniem można przygotować samodzielnie.

Zakazane są sól, cukier, makaron i wszystkie odmiany pszenicy, mleko i przetwory mleczne, jajka, gotowe posiłki, słodziki i substytuty cukru, tłuszcze, kawa, alkohol, słodzone napoje, soki.

Kto może stosować dietę ryżową?

Dieta oparta na ryżu jest szczególnie odpowiednia dla tych, którzy chcą żyć zdrowo i zrzucić kilka kilogramów.
Przygotowywanie posiłków nie wymaga liczenia kalorii, ale podczas gotowania potrzeba dużo wytrzymałości i kreatywności, aby dieta nie stała się zbyt monotonna.

Redakcja diety-fitness.pl