Pokarmy bogate w potas

Potas jest minerałem ważnym dla nas ponieważ jest odpowiedzialny za utrzymywanie prawidłowego balansu poziomów ph w ciele. Wpływa on także na ciśnienie krwi, masę kości, układ nerwowy, funkcjonowanie mięśnie a w tym serca i nerek. Niedobór potasu może nieść ze sobą wiele problemów zdrowotnych.Powodów niedoboru potasu może być wiele. Podstawowy to oczywiście dieta i to co codziennie jemy. Ludzie z problemami z nerkami, z cukrzycą także mają często problemy z niedoborem minerałów.

Jednym z objawów niedoboru może być uczucie ciągłego zmęczenia. Może się pojawić trudność w koncentracji na codziennych zadaniach. Niedobór potasu może także prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, wylewu, problemów z sercem.

Pokarmy bogate w potas

Gdzie można znaleźć więc dobre źródło potasu? Otóż potas można znaleźć w owocach, warzywach, pełnych ziarnach i produktach mlecznych. Mięso, drób, ryby są także bogate w potas.

Dostępne są oczywiście suplementy diety zawierające potas w formie tabletek rozpuszczalnych. Nie jest to konieczne jeśli twoje posiłki zawierają jego odpowiednią ilość. Nadmiar potasu też może być szkodliwy. Zamiast więc sięgnąć po tabletki to spróbuj zjeść więcej bananów lub innych owoców bogatych w potas.

Do pokarmów bogatych w potas zalicza się:

Owoce:
– jabłka
– kantalupa – 420mg w 160g
– banany – 420 w 100g bananie
– pomarańcze
– morele
– awokado
– truskawki – 1 sztuka 18mg
– kiwi
– figi
– gruszki
– mango
– grejpfrut

Warzywa:
– awokado
– ziemniaki
– ogórek – 400mg w 300g ogórku
– pomidory – 520mg w 250g
– kapusta
– kalafior
– bakłażan
– brukselki
– pietruszka
– szpinak
– brokuły
– marchew
– fasola
– dynia
– sałata

Inne:
– ryby: tuńczyk, halibut i inne
– drób: kurczak, indyk
– wołowina
– wieprzowina
– czekolada
– mleko
– masło orzechowe
– jajka
– jogurt
– chleb z pszenicy
– twaróg

Spróbuj więc włączyć do swojej diety więcej pokarmów zawierających spore ilości potasu a problemy związane z jego niedoborem się same rozwiążą.

Redakcja diety-fitness.pl