Bieganie dla początkujących – jak zacząć?

Bieganie jest jedną z łatwiejszych i zarazem najbardziej tanich form aktywności fizycznej. Jednak tak jak wszystkie formy rekreacji sportowej wymagają odpowiedniego przygotowania. Warto więc zapoznać się z kilkoma praktycznymi wskazówkami.

Sprawdź czy nie masz przeciwskazań

Bieganie jest aktywnością, która wydaje się być idealna dla wszystkich. Istnieje jednak kilka grup podwyższonego ryzyka. Mowa tutaj m.in o osobach, które zmagają się z chorobami serca, nadciśnieniem itp.

Jeśli więc bieganie może mieć negatywny wpływ na dolegliwości, z którymi się zmagasz, zastanów się czy warto ryzykować. Najrozsądniej będzie udać się na konsultację z lekarzem. Rozwieje on Twoje wątpliwości i uzyskasz informacje na temat tego, czy jest to aktywność dla Ciebie.

Odpowiedni ubiór do biegania

Rozpoczynając przygodę z bieganiem nie można pominąć kwestii odpowiedniego ubioru. Oczywiście można na początku próbować biegać w domowych dresach i zwykłych butach sportowych. Wiązać się to może jednak z obtarciami, przegrzaniem lub wyziębieniem ciała ze względu na źle dobraną odzież.

Na szczęście zakup odpowiedniego ubioru dla biegacza nie powinno stanowić problemu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli zarówno butów do biegania jak i strojów. Na początek jest to całkowicie wystarczający zakup. W miarę jak bieganie stanie się elementem codzienności można będzie pomyśleć o specjalnej termo aktywnej odzieży oraz o gadżetach jak np. zegarki sportowe itp.

bieganie dla początkujących

Jak zacząć biegać?

Rozpocznij od zastanowienia się, dlaczego chcesz rozpocząć bieganie. Czy powodem jest chęć zgubienia kilku zbędnych kilogramów, prowadzenia zdrowego trybu życia, czy może ma być ono formą walki ze stresem. Dzięki określonemu celowi łatwiej będzie utrzymać się w postanowieniu regularnych sesji joggingu.

Zastanów się nad najlepszą porą na bieganie. Pomyśl w jakich godzinach w ciągu dnia masz najwięcej energii. Najważniejsze to, aby po wybraniu godziny na aktywność fizyczną trzymać się jej jak najbardziej. Oczywiście w miarę możliwości.

Przed pierwszym joggingiem pamiętaj, aby ustalić rozsądny cel dotyczący trasy. Ustal również w jakie dni chcesz biegać. Początkowo bieganie dla początkujących osób będzie wyzwaniem. Z tego powodu, nie warto wybierać od razu długich tras. Może doprowadzić to do powstania poważnych kontuzji. Dodatkowo poza uszczerbkiem na zdrowiu można bardzo szybko się zniechęcić.

Powoli wraz z mijającymi dniami zwiększaj długość trasy, aż dojdziesz do satysfakcjonującego Cię wyniku.. Pamiętaj też, że bieganie ma sprawiać Ci przede wszystkim przyjemność.

Redakcja diety-fitness.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.