Postaw na odzież ekologiczną

Odzież ekologiczna – to hasło już dawno nie jest tylko sloganem – stało się rzeczywistością. Produkty tworzone z ekologicznych materiałów produkowanych z poszanowaniem środowiska naturalnego coraz częściej pojawiają się w sklepach i cieszą ogromnym zainteresowaniem. Wybieramy coraz bardziej świadomie, stawiając na dobrą jakość i odpowiedzialność naszych zakupowych decyzji. Co warto wiedzieć o odzieży ekologicznej? Jak ją rozpoznać w natłoku modnych haseł reklamowych? Gdzie wybór będzie największy. Odpowiadamy na te pytania i podpowiadamy.

1. Kierunek – odpowiedzialna moda ekologiczna

2. Gdzie kupować ekologiczne ubrania?

3. Jak mieć pewność, że producent nie oszukuje?

Odzież ekologiczna wzbudza zainteresowanie bardzo wielu grup społecznych. Z jednej strony sięgają po nią osoby zainteresowane minimalizmem, z drugiej – weganie, z jeszcze innej – miłośnicy wysokiej jakości lub racjonalnego wydatkowania.

Kierunek – odpowiedzialna moda ekologiczna

Fakt, że odzież ekologiczna poszukiwana jest coraz częściej wynika ze zorganizowanych działań producentów oraz organizacji troszczących się o środowisko naturalne. Paradoksalnie jednak wprowadza to pewną trudność, łatwo bowiem zagubić się w gąszczu wielu obcobrzmiących pojęć: eko, fair trade, slow fashion czy organic… Czym zatem jest odzież ekologiczna?

Tak naprawdę ani produkcja ubrań z recyklingu, ani wspieranie przez markę działań na rzecz środowiska nie oznacza jeszcze, że odzież jest ekologiczna. Podstawowym kryterium są certyfikaty, na dodatek te nadane przez transparentne i działające w oparciu o jasne kryteria firmy. Najbardziej pożądany jest certyfikat GOTS – Global Organic Textile Standard – rygorystyczne odznaczenie, biorące pod uwagę cały łańcuch produkcyjny odzieży z tkanin naturalnych. Warto znać także certyfikat EcoLabel, Fair Trade czy IFOAM.

Ta odpowiedzialna moda nie jest jednak pozbawiona wad. Po pierwsze, to nadal ograniczona dostępność towarów – stacjonarnie bardzo trudno jest odzież ekologiczną kupić. Pozostają więc sklepy internetowe. Niewiele jest także polskich marek, które podjęły ten wysiłek. Wiele osób skarży się także na estetykę. Wielu reprezentantów odzieży ekologicznej to ciuchy oversize lub w stylu boho, a – jak wiadomo – nie każdy lubi ubierać się w ten sposób. Powoli jednak zaczyna się to zmieniać.

Gdzie kupować ekologiczne ubrania?

Ekologiczne ubrania najprościej jest kupić obecnie przez internet. Są one obecne w ofercie popularnych platform zakupowych, ale nie brakuje także sklepów, zbierających ofertę różnych producentów lub butików autorskich, w których znajduje się szereg modeli dopasowanych do różnych gustów konsumentów. Przykładem tego ostatniego jest odzież ekologiczna KOKOworld.pl.

Jak mieć pewność, że producent nie oszukuje?

Odpowiedź na to pytanie częściowo pojawiła się już wyżej. Ponieważ w teorii możliwe jest, że pod powłoczką ubrań z materiałów pozyskanych dzięki recyklingowi ukrywa się koszulka uszyta w Bangladeszu, najlepszym wyznacznikiem eko odzieży będą certyfikaty.

Redakcja diety-fitness.pl