Czym jest tauryna? Zobacz jej właściwości i działanie!

Związek określany jako tauryna jest obecnie używany często przez sportowców i osoby chcące zrzucić nadmiar kilogramów. Co warto o nim wiedzieć?

Obecnie tauryna jest jednym z popularnych związków, który stosowany jest jako suplement diety. Czym dokładnie jest tauryna? Jakie wykazuje ona działanie? W jaki sposób można ją stosować?

Tauryna – co to jest?

Związek jak tauryna jest rodzajem aminokwasu biogennego. W porównaniu do innego rodzaju aminokwasów nie ma on grupy karboksylowej, natomiast ma grupę sulfonową. Nie wykazuje aktywności optycznej, czyli występuje tylko w jednym wariancie.

Tauryna jest związkiem o bardzo szerokim zastosowaniu. Wykazuje ona bardzo ważny wpływ na organizm człowieka.

Jakie są źródła tauryny?

Aminokwas jak tauryna występuje w wielu źródłach. Skąd pochodzi tauryna i gdzie jest jej najwięcej?

W niewielkich ilościach jest on produkowany przez organizm człowieka. Wytwarzana jest ona między innymi przez narządy jak jelita, wątroba, mięśnie czy mózg. Warto jednak wskazać, że jest jej zbyt mało w stosunku do potrzeb, dlatego powinna być ona dostarczana z dietą lub też jako suplement diety.

Największe ilości tauryny występują w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jest ona obecna przede wszystkim w mięsach oraz w rybach, na przykład w drobiu, łososiu czy w ostrygach. Z kolei nie występuje ona niemalże w produktach roślinnych – wyjątkiem są tutaj groch i soczewica, w których związek ten jest obecny. W dużych ilościach występuje również w napojach energetyzujących.

Dodatkowo tauryna może być dostarczana do organizmu przez suplementy diety, które obecnie można znaleźć w sprzedaży w wielu wariantach. Suplementy te można kupić w wielu sklepach, między innymi w aptekach czy w zielarniach. Można również spotkać się z czystą tauryną w formie proszku.

Jakie właściwości wykazuje tauryna?

Tauryna ma bardzo szerokie zastosowanie i wywiera ona szeroki wpływ na organizm człowieka, co powoduje, że jest ona również istotna dla jego zdrowia.

Do głównych właściwości tauryny zaliczane są poniższe:

  • wspomaga sprzęganie kwasów żółciowych, zanim zostaną one wydalone z wątroby
  • umożliwia efektywne emulgowanie tłuszczów w układzie pokarmowym
  • pozwala na transportowanie kreatyny do mięśni, dlatego powoduje, że jest ona lepiej wykorzystywana
  • wspomaga regenerację mięśni po wysiłku 
  • odpowiada za prawidłową pracę mięśnia sercowego, wzmacniając jego skurcze
  • poprawia metabolizm
  • ma działanie podobne do neuroprzekaźnika i wspomaga funkcje poznawcze
  • dodaje energii i redukuje przemęczenie

Jak stosować taurynę?

Najlepiej, aby tauryna była dostarczana do organizmu wraz ze zróżnicowaną dieta. 

Warto jednak wskazać, że w okresach jej niedoborów, na przykład w trakcie intensywnej nauki czy wysiłku fizycznego, można również stosować suplementy diety z tauryną. Stosowane regularnie pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów, dlatego sięga po nią obecnie coraz więcej osób.

Z dostępnymi wariantami produktów z tauryną można zapoznać się już teraz online i zamówić je również w internecie.

 

Redakcja diety-fitness.pl