Wzdęcia brzucha – przyczyny

0
121

Wzdęcia to nic innego jak gazy uwięzione w jelitach. Ich obecność i przesuwanie sprawia kłopotliwe odgłosy a nasz brzuch wygląda jak napompowany. Jakie są ich przyczyny i jak temu zaradzić?

Co powoduje wzdęcia?

Oczywiście podstawowym powodem pojawiania się wzdęć jest dieta, którą stosujemy. Wszystkiemu winne są nasze złe nawyki żywieniowe. Wzdęciom sprzyja na przykład szybkie jedzenie, popijanie podczas jedzenia, bo połykamy wówczas powietrze. Na wzdęcia ma także wpływ ilość jedzenia oraz zbyt długie odstępy między posiłkami. Jakie są inne przyczyny?

Jedzenie tłustego jedzenia

Jedzenie tłustych potraw a także produktów mlecznych może powodować dyskomfort w brzuchu, zaparcia i wzdęcia. Dzieje się tak bo tego typu pokarm jest często ciężkostrawny i długo trwa usuwanie jego resztek z organizmu. Jeśli chodzi o produkty mleczne to osoby uczulone na laktozę szczególnie powinny uważać, bo najprawdopodobniej ich zjedzenie skończy się gazami.

Nietolerancja na pokarmy

Występuje kiedy nasze ciało nie może przetrawić jakiegoś pokarmu. Popularne nietolerancje do nietolerancja laktozy, pszenicy, kukurydzy. Tego typu zjawiskom niemal zawsze towarzyszą wzdęcia.

Zespół jelita drażliwego

To schorzenie jelita, które spowalnia przesuwanie się resztek pokarmu przez jelita. Przyczyna tego schorzenia nie jest do końca znana. Towarzyszą mu bóle brzucha, dyskomfort, zaparcia i wzdęcia. Jeśli te objawy nie ustępują nawet na chwilę to trzeba się skonsultować z lekarzem, bo być może jest to sygnał ostrzegawczy choroby.

Ciąża

Podczas ciąży wzdęcia to bardzo częste zjawisko. Wynika ono ze słabszego metabolizmu, jedzenie jest wolniej trawione.

Oprócz tego na wzdęcia mają wpływa alkohol, żucie gum, picie gazowanych napojów.

Jakie są sposoby na wzdęcia?

Wzdęcia nie są niczym poważnym o ile nie występują regularnie. Jeśli występują one bardzo regularnie należy się skonsultować z lekarzem, bo może to być objaw choroby jelit. Jeśli jednak wzdęcia pojawiają się nieregularnie można sobie z nimi radzić domowymi sposobami. Są zioła, lekarstwa które pomagają przy wzdęciach. Przykładem jest rumianek.

Jak zapobiegać wzdęciom?

Najlepszym sposobem jest jedzenie odpowiedniej ilości błonnika pochodzącego z warzyw i owoców. Błonnik nie jest trawiony, ale ułatwia on w znaczący sposób przesuwanie się resztek pokarmu. Dodatkowo warto sobie odpuścić żucie gum i picie napojów gazowanych a także lepiej jeść mniejsze posiłki a częściej. Podczas posiłku staraj się jeść powoli i dokładnie przeżuwać pokarm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here