Jak obliczyć wagę idealną

0
318

Swoją idealną wagę, czyli tą, która da nam odpowiednią sylwetkę w stosunku do naszego wzrostu możemy z łatwością obliczyć za pomocą wskaźnika BMI. Wskaźnik BMI to nic innego jak stosunek wzrostu do wagi pokazujący, czy nasza waga jest odpowiednia do naszego wzrostu. Obliczenie BMI jest bardzo proste. Możesz to zrobić samemu lub użyć narzędzi w sieci. Poznanie swojego BMI jest istotne, gdyż powie nam czy mamy nadwagę lub niedowagę.

Obliczanie wskaźnika BMI

Na obliczenie wskaźnika BMI istnieje prosta formuła, która wygląda następująco:

Podziel swoją wagę w kilogramach przez swoją wysokość w metrach podniesioną do kwadratu. Rezultat jest twoim BMI.

Formuła wygląda, więc tak:

BMI = Waga w kg / wysokość w metrach * wysokość w metrach

Ważne, aby dane użyte do obliczeń były dokładne. Sprawdź najpierw dokładnie swoją wysokość oraz wagę. Chcesz mieć pewność, że wynik będzie odpowiadał teraźniejszości.

Co oznacza wynik BMI?

Twój BMI najprawdopodobniej będzie wartością pomiędzy 15 a 40.

Oto zakresy:
– BMI poniżej 18 oznacza niedowagę w stosunku do swojej wysokości.
– BMI między 18-18,5 oznacza, że jesteś szczupłą osobą.
– BMI między 18, 6-24,9 oznacza prawidłową wagę.
– BMI między 25-29,9 oznacza nadwagę.
– BMI powyżej 30 to już niestety otyłość.

Jeśli twój wskaźnik jest powyżej 25 oznacza to nadwagę lub otyłość i istnieje u Ciebie ryzyko wystąpienia chorób związanych z otyłością jak:
– choroby serca
– cukrzyca
– udar

Dodatkowe zagrożenia chorobowe

Twój wskaźnik BMI to tylko częściowy obraz determinujący zagrożenia łączące się z nadwagą. Innym czynnikiem to określającym jest ilość centymetrów w talii, która jest dobrym wskaźnikiem ilości tłuszczu zgromadzonego w okolicach twojego brzucha. Aby uzyskać wynik użyj po prostu miarki i zmierz się w najszczuplejszym miejscu w pasie. Jeśli twój minimalny obwód w pasie jest większy od 90 i jesteś kobietą to ryzyko pojawienia się tych chorób a zwłaszcza cukrzycy jest dużo wyższe. U mężczyzn ta granica to 100 cm.

Wynik powyżej tych granic oraz wysoki wskaźnik BMI sprawia, że jesteś w grupie osób zagrożonych chorobami związanymi z otyłością. Mniej groźne, ale nie mniej istotne zagrożenia to:
– wysokie ciśnienie we krwi
– wysoki poziom złego cholesterolu LDL
– niski poziom dobrego cholesterolu HDL
– wysoki poziom trójglicerydów
– wysoki poziom glukozy we krwi

Podsumowanie

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu uważasz, że twój wskaźnik BMI jest za duży i za duże są związane z nim ryzyka wystąpienia różnych schorzeń to skonsultuj się jak najszybciej ze swoim doktorem lub dietetykiem. Oni na pewno pomogą ci zacząć od ułożenia zdrowego planu dietetycznego oraz odpowiednich ćwiczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here