Dieta ryżowa

1
400

Dieta ryżowa jest programem stworzonym do szybkiego odchudzanie w czasie od 2 do 4 tygodni. Twórcą diety był Walter Kempner, który badał wpływ diet na cukrzyków i odkrył, że ryż bardzo rzadko stwarzał u nich problemy. Stworzył dietę opartą na ryżu, owocach, sokach z dodatkiem suplementów witamin i żelaza.

Program diety ryżowej

Dieta ryżowa stosowana od lat 40 tych minionego wieku przez lata stała się kompletnym, sprawdzonym i powszechnie szanowanym program dietetycznym poprawiającym stan zdrowia.

Menu diety

Początkowo wybór pokarmów do menu jest ograniczony, z czasem jednak osoby korzystające z diety mogą wybierać z szerokiego wachlarza pokarmów jak owoce, warzywa, ziarna, ryby. Nazwa diety może być myląca, ponieważ ponad 30 rodzajów pokarmów jest w niej dostępnych w tym także ryż.

Przykładowe menu

Dzień 1

Śniadanie, obiad i kolacja:
2 kromki chleba plus 150g gotowanego ryżu lub fasoli lub makaronu
2 owoce średniej wielkości plus banan lub 400g owoców np: truskawek

Dni 2-7

Śniadanie:
1 kromka chleba plus 70g gotowanego ryżu lub fasoli lub makaronu
1 szklanka mleka, 1 jogurt naturalny lub 100g twarogu
1 owoc średniej wielkości plus 1/2 banana

Obiad i kolacja:
3 kromki chleba plus 200g gotowanego ryżu lub fasoli lub makaronu
3 szklanki nie gotowanych warzyw lub 1,5 szklanki warzyw gotowanych
1 owoc średniej wielkości plus 1/2 banana

W diecie ryżowej zabronione jest spożywanie soli. Większość diet zawiera około 4-6g soli podczas gdy dla naszych dziennych potrzeb wystarczająca jest dawka 1 grama.

Sól poza tym jest szkodliwa dla osób z nadciśnieniem i chorobami nerek. Jej ograniczenie zmniejsza ryzyko chorobowe w tym, wysoki poziom cholesterolu, wysokiego ciśnienia krwi, choroby serca.

Dieta ryżowa jest także dietą nisko-tłuszczową zawierającą w sobie mniej niż 5gm tłuszczu dziennie. Do tego dochodzi około 20g białka i nie więcej niż 150mg soli.

Podsumowanie

Zalety diety ryżowej to szybka utrata wagi oraz korzyści dla zdrowia. To plan, który pokaże ci co jeść i jak żyć zdrowiej. Jednak jest ona dość restrykcyjna ponieważ dostarcza mało białka, tłuszczu oraz owoców. Dieta ta również należy do diet niskokalorycznych. Może się okazać zbyt restrykcyjna i za mało elastyczna dla większości z nas, zwłaszcza kiedy nie ma dużo czasu na przygotowywanie posiłków.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here