Dieta cytrynowa

0
391

Dieta cytrynowa to nic innego jak krótkoterminowa dieta oczyszczająca organizm. Podczas trwania diety głównym źródłem energii i wartości odżywczych są lemoniada robiona z soku z cytryny, wody, syropu klonowego i pieprzu cayenne. Dodatkowo można pić każdego ranka rozpuszczoną sól morską a wieczorem herbatę przeczyszczającą.Dieta z założenia jest dietą oczyszczającą podczas, której w oczywisty sposób pojawi się spadek wagi. Jest on jednak związany z utratą wody z organizmu a nie z utratą zapasów tłuszczu. Dlatego też efekt w zakresie utraty wagi będzie chwilowy bo większość utraconej wagi wróci po odstawieniu diety. Wiele osób jednak próbuje stosować tą dietę do odchudzania a to nie jest jej celem. Nie po to została ona stworzona.

Dieta cytrynowa jest niestety trudna do stosowania ponieważ wszyscy jesteśmy trochę uzależnieni od jedzenia. Najtrudniejsze są pierwsze dni. Część osób stosuje ją tylko 4-5 dni inni używają tej diety aż do 2 tygodni.

Przykładowy jadłospis

6 szklanek wody dziennie z:
– 2 łyżkami soku klonowego
– 2 łyżkami świeżo wyciśniętego soku z cytryny
– szczypta pieprzu cayenne.

Powrót do normalnej diety

Koniec diety a zatem powrót do normalnego jedzenia musi być spokojny. Nie wolno od razu rzucać się na jedzenie. Pamiętaj, że przez ostatnich kilka do 10 dni twój organizm nie dostał żadnego normalnego pożywienia. Należy zacząć od surowych warzyw i owoców, by po czasie przejść na gotowane warzywa.

Zalety

– pozwala na szybką utratę wagi. Nie jest to jednak waga, której rzeczywiście chcemy się pozbyć, jest to głównie woda.
– świetnie oczyszcza jelita z zaległych pokarmów i pozwala odpocząć układowi pokarmowemu.

Wady

– nie pozwala na jedzenie normalnego jedzenia. Ilość przyjmowanych dziennie kalorii jest niższa niż rekomendowana dawka. Nie jest to zdrowe podejście do odchudzania. Dlatego należy ją traktować jako krótkoterminową dietę oczyszczającą a nie odchudzającą.
– wiele osób cierpi na efekty uboczne podczas diety jak biegunka, niski poziom energii, zmęczenie. Wynika to z braku normalnego jedzenia i niedoboru kalorii.
– kolejną wadą jest to, że ludzie kończąc dietę zaraz wracają do swoich złych nawyków i waga wraca z powrotem bardzo szybko.

Podsumowanie

Zanim sięgniesz po tego typu dietę skonsultuj się koniecznie z lekarzem. Dieta cytrynowa może być szkodliwa dla zdrowia. Osoba przystępująca do takiej diety musi być okazem zdrowia i najlepiej będzie jeśli dostanie pozwolenie od lekarza, dietetyka na jej zastosowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here