Dieta cytrynowa – prosty sposób na oczyszczenie organizmu

Coraz większe zainteresowanie wzbudza w ostatnim czasie dieta cytrynowa. Czemu służy i na czym polega stosowanie takiej terapii? Przedstawiamy najistotniejsze fakty na temat diety cytrynowej.

Co daje dieta cytrynowa?

Mówiąc o diecie cytrynowej, mamy na myśli przede wszystkim formę kuracji, która ma właściwości oczyszczające. Stosują ją zatem wszystkie osoby, które chcą zadbać o swoje zdrowie i pozbyć się z organizmu wielu zbędnych toksyn, takich jak kwas moczowy. Dieta cytrynowa usprawnia funkcjonowanie nerek, odkwasza, poprawia perystaltykę jelit, a przy okazji pomaga pacjentom ze schorzeniami wątroby i stawów. Często skuteczna jest również w pozbywaniu się objawów nieżytu nosa i chorób obejmujących górne drogi oddechowe. Jednocześnie tego typu terapia podnosi odporność, dlatego stosowana jest nie tylko w celach leczniczych, ale także jako element profilaktyki infekcji w okresie jesieni i zimy. Dodatkowo warto wspomnieć, że dieta cytrynowa doskonale poprawia kondycję skóry poprzez eliminację niedoskonałości i wyrównanie kolorytu cery. Może również wpłynąć na utratę masy ciała, choć nie należy traktować jej jedynie jako sposobu na odchudzanie.

Zobacz także: Dieta grejpfrutowa – kiedy warto ją stosować?

Zasady stosowania diety cytrynowej

Dieta cytrynowa zakłada przede wszystkim włączenie do codziennego jadłospisu sporych ilości soku z cytryn. W przypadku kuracji leczniczej całość powinna trwać około 2 tygodni. W tym czasie pacjent musi spożyć sok wytworzony z aż 200 świeżych cytryn. Najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe zwiększanie każdego dnia ilości wypijanego napoju. Można zacząć od soku z kilku cytryn na dobę, by później dojść do kilkudziesięciu sztuk owocu. Nieco inaczej wygląda dieta cytrynowa stosowana w celu zapobiegania chorobom. Czas trwania kuracji jest wtedy nieco krótszy (trwa około 10 dni). Mniejsza jest również ilość cytryn, z których sok należy wypić – wystarczy jedynie 30 sztuk. W obu wersjach diety ważne jest, aby pić świeży napój, a nawadnianie dodatkowo uzupełniać dużą ilością wody, co również sprzyja oczyszczaniu organizmu.

Zobacz także: Dieta owocowa – na czym polega?

dieta cytrynowa

Dieta cytrynowa a jedzenie

Dieta cytrynowa nie nakłada obowiązku wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji w sposobie odżywiania się. Codzienny jadłospis może więc pozostać taki, jak wcześniej, choć oczywiście warto jeść zdrowo i regularnie. Wiele osób w trakcie diety cytrynowej rezygnuje całkowicie z jedzenia stałych pokarmów, ograniczając się do odżywczych koktajli czy zup. Trzeba także pamiętać, by nie łączyć picia soku z cytryny ze spożywaniem pokarmu. Napój należy przyjmować między posiłkami – odstęp powinien wynosić przynajmniej 30 minut.

Redakcja diety-fitness.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.