Dieta cytrynowa – prosty sposób na oczyszczenie organizmu

Coraz większe zainteresowanie wzbudza w ostatnim czasie dieta cytrynowa. Czemu służy i na czym polega stosowanie takiej terapii? Przedstawiamy najistotniejsze fakty na temat diety cytrynowej.

Co daje dieta cytrynowa?

Mówiąc o diecie cytrynowej, mamy na myśli przede wszystkim formę kuracji, która ma właściwości oczyszczające. Stosują ją zatem wszystkie osoby, które chcą zadbać o swoje zdrowie i pozbyć się z organizmu wielu zbędnych toksyn, takich jak kwas moczowy. Dieta cytrynowa usprawnia funkcjonowanie nerek, odkwasza, poprawia perystaltykę jelit, a przy okazji pomaga pacjentom ze schorzeniami wątroby i stawów. Często skuteczna jest również w pozbywaniu się objawów nieżytu nosa i chorób obejmujących górne drogi oddechowe. Jednocześnie tego typu terapia podnosi odporność, dlatego stosowana jest nie tylko w celach leczniczych, ale także jako element profilaktyki infekcji w okresie jesieni i zimy. Dodatkowo warto wspomnieć, że dieta cytrynowa doskonale poprawia kondycję skóry poprzez eliminację niedoskonałości i wyrównanie kolorytu cery. Może również wpłynąć na utratę masy ciała, choć nie należy traktować jej jedynie jako sposobu na odchudzanie.

Zasady stosowania diety cytrynowej

Dieta cytrynowa zakłada przede wszystkim włączenie do codziennego jadłospisu sporych ilości soku z cytryn. W przypadku kuracji leczniczej całość powinna trwać około 2 tygodni. W tym czasie pacjent musi spożyć sok wytworzony z aż 200 świeżych cytryn. Najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe zwiększanie każdego dnia ilości wypijanego napoju. Można zacząć od soku z kilku cytryn na dobę, by później dojść do kilkudziesięciu sztuk owocu. Nieco inaczej wygląda dieta cytrynowa stosowana w celu zapobiegania chorobom. Czas trwania kuracji jest wtedy nieco krótszy (trwa około 10 dni). Mniejsza jest również ilość cytryn, z których sok należy wypić – wystarczy jedynie 30 sztuk. W obu wersjach diety ważne jest, aby pić świeży napój, a nawadnianie dodatkowo uzupełniać dużą ilością wody, co również sprzyja oczyszczaniu organizmu.

Dieta cytrynowa a jedzenie

Dieta cytrynowa nie nakłada obowiązku wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji w sposobie odżywiania się. Codzienny jadłospis może więc pozostać taki, jak wcześniej, choć oczywiście warto jeść zdrowo i regularnie. Wiele osób w trakcie diety cytrynowej rezygnuje całkowicie z jedzenia stałych pokarmów, ograniczając się do odżywczych koktajli czy zup. Trzeba także pamiętać, by nie łączyć picia soku z cytryny ze spożywaniem pokarmu. Napój należy przyjmować między posiłkami – odstęp powinien wynosić przynajmniej 30 minut.

Redakcja diety-fitness.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *