Ćwiczenia na skakance

1
419

Ćwiczenia na skakance to tani, prosty i świetny sposób na to, aby pozostać w formie przez cały rok. Jest to świetne ćwiczenie kardio, kiedy nie ma mamy czasu na pójście na siłownię albo pogoda nie sprzyja ćwiczeniu na dworze.

Zalety ćwiczeń na skakance

Przykład zalet ćwiczeń na skakance:
– zwiększona zwinność, równowaga i koordynacja
– jędrne ramiona i nogi
– wzmocnienie mięśni

Zaletą skakanki jest to, że jest tania i kupno jej dla nikogo nie powinno być żadnym problemem. Dodatkowo nie zajmuje ona miejsca i można ją przechowywać gdziekolwiek i używać niemal zawsze, kiedy chcemy. Nawet, kiedy wyjeżdżamy z domu to nie ma problemu, żeby ją zabrać i poćwiczyć poza domem.

Zacznij ćwiczyć na skakance

Skakankę należy dobrać do swojego wzrostu, wybierz tą zrobioną solidnie.

Używaj nadgarstków to obracania skakanką, nie używaj do tego łokci, które powinny być przy ciele. Podskakuj, kiedy skakanka zbliża się do twoich stóp. Wystarczą niewielkie podskoki tak, aby lina przeleciała pod nogami. Może to zając trochę czasu zanim nabierzesz w tym wprawy i będziesz w stanie wykonywać to ćwiczenie poprawnie z dużą intensywnością.

Trening na skakance możesz wykonywać w domu lub na zewnątrz. Na śliskiej nawierzchni używaj maty, natomiast na zewnątrz wybieraj raczej stabilne podłoża.

Trening na skakance może trwać od 10 do 30 minut w zależności od twojego poziomu wytrenowania.

Aby zacząć spróbuj tego przykładowego 10 minutowego treningu:
– 1-2 minuta: rozgrzej się chodząc powoli w miejscu, rozciągając ramiona.
– 3-4 minuta: podskakuj na obu nogach, przy normalnym, średnim tempie. Kręć skakanką w przód.
– 5-6 minuta: podskakuj na jednej nodze, po każdym podskoku zmieniaj nogę, która stoi przed skokiem przez skakankę.
– 7-8 minuta: wykonaj skoki w biegu przy dużym natężeniu. Oznacza to tak naprawdę bieg w miejscu, przeskakujemy skakankę w trakcie biegu.
– 9-10 minuta: wróć do skoków na dwóch nogach, powoli zmniejszaj tempo aż się zatrzymasz całkowicie.

Jeśli ciężko ci znaleźć nawet te 10 minut treningu, to spróbuj wcisnąć, krótsze 5 minutowe ćwiczenia w swój harmonogram.

Zwiększ trudność ćwiczeń

Ci, którzy są w formie i którym skakanie przez skakankę nie sprawia problemów mogą zwiększać długość oraz intensywność treningu na skakance. To tylko może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i przyspieszyć gubienie kilogramów.

Dodaj nowe ruchy

Jednym sposobem zwiększenia trudności jest włączenie do ćwiczeń nowych kombinacji ruchów. Tak naprawdę nie ma tu ograniczeń i możemy dodawać różne ruchy ramion, nóg. Do tego potrzeba oczywiście dobrego opanowania podstawowych ruchów.

Na przykład można dodać wykop nóg do tyłu, tak, aby pięta dotknęła pośladków, lub podnoszenie kolan aż do klatki piersiowej. Ruchy ramion są zdecydowanie trudniejsze i wymagają większej koordynacji ruchów. Pracuj nad ruchami nóg i ramion osobno, dopiero później staraj się je włączyć do jednego treningu.

Zwiększaj tempo

Zwiększając tempo, zwiększasz intensywność treningu. Na początku spróbuj zwiększać ilość wyskoków na minutę o 10-20. Zmieniając tempo możesz w łatwy sposób wprowadzić elementy ćwiczeń interwałowych np: przez 5 minut ćwiczysz swoim normalnym tempem a przez następne 2 minuty zwiększasz temp o 20 wyskoków na minutę więcej.

Ćwiczenia na skakance to naprawdę świetne i przyjemne ćwiczenie, które możemy wykonywać niemal wszędzie, bez żadnych ograniczać. Jedynym ograniczeniem w tym przypadku jesteśmy my i to czy znajdziemy odrobinę czasu i motywacji do ćwiczeń.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here